O partizánskej lúke

Partizánska lúka býva často mylne nazývaná aj Železná studienka, tá sa však nachádza v jej tesnom susedstve a spolu patria k najznámejším bratislavským rekreačným lokalitám. Obe patria do územia hornej Mlynskej doliny.

Partizánska lúka je súčasťou Bratislavského lesoparku, ktorý v mene mesta spravuje mestská organizácia Mestské lesy. Nachádza sa na južnom okraji chránenej oblasti Malé Karpaty. Preteká ňou potok Vydrica, ktorý v strednej časti toku zásobuje ; vodou štyri rybníky. Zvláštnosťou Železnej studienky je harmónia technických stavieb (mlyny, náhony, rybníky, zariadenia lesného a rybného hospodárstva) s budovami obľúbenými pri výletoch Bratislavčanov všetkých generácií. Na Železnej studienke sa už pred stáročiami usadili mlynári a postavili tu mlyny. Vodné mlyny, ktoré sa spomínajú už v roku 1455, koncom 19. storočia zanikli a slúžili ďalej ako výletné reštaurácie. Bývali cieľovým bodom výletnej trasy vedúcej Hlbokou cestou, Kalváriou, Horským parkom, Patrónkou až na Červený most. Z týchto mlynov sa zachoval deviaty – Suchý mlyn. Klepáč, pôvodne 7. mlyn, zanikol pred rokom 1970. Zaujímavou technickou pamiatkou je sústava štyroch jazier vybudovaných v roku 1846 na pohon deviatich vydrických mlynov. Jazerá sa v súčasnosti využívajú na rybolov.

Železnú studienku pomenovali podľa železitého prameňa, ktorý tu vyviera. Čoskoro sa stala kúpeľmi kráľa Ferdinanda a chýr o liečivých účinkoch železitej vody lákal návštevníkov zo širokého okolia. Podnikaví prešporskí mešťania tu preto vybudovali kúpeľný dom s reštauráciou, ktorý bol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia asanovaný. Po analýze vôd v rokoch 1826 a 1857 sa zistilo, že nie sú minerálne. Kúpele Železná studienka zanikli a stali sa obľúbeným výletným miestom obyvateľov neďalekého Prešporka.

Železničná zastávka Železná studienka leží v blízkosti Červeného mosta pri údolí Vydrice. Je časťou trate, po ktorej 20. augusta 1848 prišiel do Bratislavy prvý vlak ťahaný parnou lokomotívou z Viedne. Trať dopomohla k rozvoju prvých železníc na Slovensku a umožnila spojenie Bratislavy s celým budúcim železničným systémom v Európe.

Hoci bola Partizánska lúka obľúbenou výletnou destináciou Bratislavčanov už pred viac ako 2 storočiami, areál veľkú časť 20. storočia iba pustol a chátral.
S jeho rekonštrukciou sa začalo koncom roku 2005. Dnes má už Partizánska lúka úplne novú tvár a detskými ihriskami, športoviskami, prírodnými a historickými krásami láka čoraz viac návštevníkov, ktorý sa sem radi a často vracajú.

Čo nájdem na Partizánskej lúke?

 • altánok na grilovanie
 • zrekonštruovaný amfiteáter
 • vyhliadkové vodné mólo pri tzv. 4 rybníku
 • detské ihriská zoskupené podľa vekových kategórií
 • minu futbalové ihrisko s umelou trávou a altánkom Futbalka
 • univerzále asfaltové ihrisko (basketbal, volejbal), petangové ihrisko
 • bufet Amfík, kde si môžete pochutnať na skvelej káve, cigánskej, či hot-dog

Čo môžem robiť na Partizánskej lúke?

 • hrať futbal alebo ďalšie loptové športy alebo sa člnkovať na jazere nad Partizánskou lúkou
 • korčuľovať na prírodných ľadových plochách štyroch jazier, ale a jna ploche amfiteátra
 • urobiť si piknik alebo sa opaľovať sa na viacerých novovytvorených trávnatých plochách
 • vyšantiť sa s deťmi na rôznych detských ihriskách (vrátane preliezačiek, hojdačiek, pieskovísk)
 • užiť si niektoré z kultúrnych podujatí v prírodnom amfiteátri . Prezrite si zoznam akcií
 • poprechádzať sa po vyznačených náučných chodníkoch v bezprostrednom okolí Partizánskej lúky
 • opekať si vo vyhradenom gril altánku, príp. na tradičných miestach vyššie v doline Železnej studienky označených ako „Miesto na kladenie ohňa“
Copyright 2018 Partizánska lúka
Designed by:MenyhART.sk